ZÁPACH Z ÚST (HALITÓZA)

Zápach z úst (odborně halitóza) může být nejen nepříjemným a citlivým problémem komplikujícím společenské kontakty. Může jít také o příznak různých zdravotních obtíží. Častou příčinou bývá nedostatečná ústní hygiena, případně infekční onemocnění v dutině ústní. V těchto případech může výrazně pomoci zkvalitnění péče o dutinu ústní, včetně volby vhodných přípravků. Vaši péči mohou podpořit přípravky s proteolytickými enzymy.

Co způsobuje zápach z úst?

Za zápach jsou ve většině případů zodpovědné bakterie, které jsou součástí dutiny ústní, resp. které se vyskytují v zubním plaku a ve zbytcích potravy a při své činnosti uvolňují nepříjemně zapáchající plyny. Potížím by v tom případě měla zabránit pečlivá ústní hygiena, což znamená pravidelné čištění zubů nejméně dvakrát denně (včetně mezizubních prostor, kde se mohou zbytky potravy uchycovat a vytvářet tak živnou půdu pro množení bakterií).

Zápach z úst může být také důsledkem infekce v dutině ústní. Může vznikat při zánětu dásní, parodontitidě, zubním kazu, hnisavé angíně, chronické zadní rýmě, zánětech dutin apod.

Mezi další příčiny patří kouření, suchost v ústech (xerostomie), nemoci trávicí soustavy, ale také třeba cukrovka.

DOPORUČENÁ PÉČE

Trvale ke každodenní hygieně: červená řada Enzymel® Parodont.
V případě zánětlivých komplikací léčby je vhodná modrá řada Enzymel® Intensive 35 (používejte po dobu 8 týdnů).

JAK POUŽÍVAT

Zubní pasta: nejméně 2x denně
Mukoadhezivní gel: několikrát denně mezi jídly

 

 

Zápach z úst v důsledku kouření?

 

Pokud kouříte, vystavujete se celé řadě zdravotních rizik. Zápach z úst možná netrápí ani tak vás, jako vaše okolí. Kuřáci budou mít vždy problémy se zápachem z úst a jedinou opravdu spolehlivou metodou, jak se potíží zbavit, je přestat kouřit. Kromě zápachu způsobeného směsí agresivních chemických sloučenin obsažených v cigaretovém kouři se na zhoršení problému podílí kombinace řady dalších příčin:

  • kouření vysušuje sliznici dutiny ústní;
  • toxické látky z cigaret oslabují účinky slin, které pomáhají ústa čistit;
  • kouření zvyšuje riziko vzniku onemocnění dásní, což je další příčina zápachu z úst.

 

 

Další příčiny a možnosti řešení potíží

 

Pokud nekouříte, netrpíte žádnou chorobou, která by mohla být důvodem vašich potíží, a jste si jistí, že máte dutinu ústní v pořádku (žádná zánětlivá onemocnění, zdravý a pravidelně ošetřovaný chrup, pečlivě prováděná ústní hygiena), je na místě zvážit další příčiny. Za zápachem z úst může stát nevhodná skladba jídelníčku nebo třeba některý z užívaných léků. S určením méně obvyklé příčiny zápachu z úst vám pomůže váš zubní lékař nebo praktický lékař. Pokud vaše potíže přetrvávají dlouhodobě, je dobré se na ně obrátit.

 

Jak pomáhá ENZYMEL®?

 

Zubní pasty a mukoadhezivní gely ENZYMEL® (k dostání zde) napomáhají účinnější hygieně a celkovému zlepšení slizniční imunity dutiny ústní. Obsahují proteolytické enzymy, které snižují schopnost bakterií přilnout ke sklovině a narušují bakteriemi tvořený biofilm/plak. Dále mají schopnost ovlivňovat mikrocirkulaci lymfy a krve, čímž redukují otok a optimalizují průběh zánětlivé reakce. To vše přispívá k odstraňování příčin zápachu z úst. Základním předpokladem úspěchu je samozřejmě dostatečná a pravidelná hygiena dutiny ústní. Důležité je pečlivě čistit zuby minimálně 2x denně (za 12 hodin bakterie „nestihnou“ vytvořit neproniknutelný biofilm). Vhodný je i pravidelný pitný režim, který podporuje tvorbu slin a zvlhčování dutiny ústní. Pokud je zápach z úst způsoben jinými chorobami, je nutné zaměřit se především na jejich léčbu.

Přípravky ENZYMEL® jsou díky šetrnému složení vhodné i pro citlivé dásně. Neobsahují adstringentní látky, parabeny, SLS ani alkohol, který by přispíval k vysoušení dásní. Zubní pasty obsahují fluorid pro remineralizaci skloviny.

 

Červená řada ENZYMEL® PARODONT

Vhodná při akutních stavech i pro každodenní dlouhodobou péči.

 

červená řada pasta a gel - transparent

Modrá řada ENZYMEL® INTENSIVE

Vhodná při zánětlivých stavech s přítomností bakterií.

 

modrá řada pasta a gel - transparent