Péče o zuby a dásně při rovnátkách

Při ortodontické léčbě je absolutní nutností důkladná péče o zuby a dásně. Ať už nosíte snímací, fixní nebo neviditelná rovnátka, vaše dutina ústní vyžaduje péči několikrát denně. V průběhu ortodontické léčby rovnátky je vhodné pečovat o zuby a dásně nejlépe po každém jídle.

Co je klíčem k úspěchu? Správná hygiena na základě důkladné instruktáže.

Správná hygiena by měla začít už několik měsíců před nasazením rovnátek. Klíčovým krokem pro dobré zvládání ústní hygieny v průběhu ortodontické léčby je pochopení problematiky na základě poučení od odborníka a praktické instruktáže. Čištění zubů s rovnátky je totiž náročnější. Dochází ke zvýšené akumulaci plaku kolem ortodontických zámků nebo kroužků.

Jaké problémy může způsobit nedostatečná hygiena?

Při nedostatečné hygieně při nošení rovnátek může docházet k odvápnění (demineralizaci) skloviny, způsobené hromaděním mikrobiálního plaku na povrchu zubů. Výsledkem jsou tzv. white spot léze. Jde o bílé neestetické skvrny, které jsou pokládány za předstupeň sklovinných kazů.

Ohrožení pro úspěšný průběh ortodontické léčby představuje také zánět dásní (gingivitida). Řada pacientů trpí zánětem dásní ještě před započetím ortodontické léčby. Plakem podmíněná gingivitida je v současnosti nejobvyklejší chronickou bakteriální infekcí v lidské populaci. Vyskytuje se přibližně u 90 % jedinců. Dobrá zpráva zní, že zánět dásní je onemocnění vratné a k jeho vyléčení dochází po úpravě ústní hygieny. Plakem podmíněná gingivitida je však první stupeň parodontózy, proto ji nesmíme podceňovat.

Specifický problém: traumatizace dutiny ústní

Při nošení rovnátek může také docházet k lokálnímu podráždění dutiny ústní – dásní, rtů nebo tváří, odborně řečeno k traumatizaci. Opakovaným drážděním může problém přejít do chronického stadia a ošetřování bolestivých míst pak může komplikovat ústní hygienu.

Autor: Tým Wald Pharmaceuticals

Jak pomáhá ENZYMEL?

Přípravky ENZYMEL nabízejí pomoc při zhoršené hygieně a chronické traumatizaci. Jsou vhodné pro celkové zlepšení slizniční imunity dutiny ústní a zlepšení ústní hygieny neinvazivní cestou. Proteolytické enzymy obsažené v zubních pastách a mukoadhezivních gelech ENZYMEL snižují schopnost bakterií přilnout k povrchu dásní a zubů a narušují bakteriemi tvořený biofilm/plak, zlepšují stav bolestivých a chronicky drážděných míst; redukují otok a optimalizují průběh zánětlivé reakce.

Žádný z přípravků ENZYMEL neobsahuje adstringentní látky, parabeny, SLS ani alkohol, který by přispíval k vysoušení dásní. Zubní pasty obsahují fluorid pro remineralizaci skloviny.

NEWSLETTER

Wald Pharmaceuticals s.r.o.
U Hranic 16, 100 00 Praha 10

Objednejte si ENZYMEL nebo VENZYMEL rovnou k Vám domů!

Dopřejte enzymovou péči i svým mazlíčkům

Zásahy v ústní dutině

Extrakce zubu

Péče o zuby a dásně při rovnátkách

Péče o implantáty

Péče o dásně po dentální hygieně

Zánětlivé stavy

Zánět dásní (gingivitida)

Paradentóza (parodontitida)

Zápach z úst (halitóza)

Afty a aftózní zánět na sliznicích

Jiné potíže v ústech

Dásně při cukrovce

Radioléčba v oblasti hlavy - onkologické

Náročné situace

Oslabená imunita

Dásně v těhotenství

Dásně kuřáka

Sucho v ústech