Pečlivá ústní hygiena je důležitá pro udržení dobrého zdravotního stavu v každé životní etapě. Pro nastávající maminky má ovšem zcela zásadní význam. Hormonální výkyvy, k nimž dochází v ženském těle v průběhu těhotenství, zvyšují riziko onemocnění dásní. Neléčené záněty v dutině ústní ohrožují zdraví budoucí maminky i jejího dítěte a mohou vést až k předčasnému porodu.

Proč se v těhotenství zvyšuje riziko onemocnění dásní?

V těhotenství je ženské tělo výrazně ovlivněno hormonálními změnami. Měnící se hladiny hormonů mají mimo jiné vliv i na stav v dutině ústní. Ovlivňují dásně, které jsou více prokrvené, jsou zranitelnější a citlivější vůči působení bakterií zubního plaku. Velká část žen během těhotenství trpí zvýšenou krvácivostí dásní. Změny na dásních se projevují nejvýrazněji mezi 2. až 8. měsícem, v 9. měsíci by měly začít ustupovat a postupný návrat ke stavu před těhotenstvím by měl nastat dva měsíce po porodu.

Během těhotenství u řady žen dochází ke změně stravovacích návyků. „Těhotenské chutě“ mohou vést k častější konzumaci sladkého, přičemž cukry jsou živnou půdou pro bakterie způsobující zubní kaz. Navíc vzhledem k vyšší únavě a snížení celkové výkonnosti může klesat chuť a energie na provádění pečlivé ústní hygieny. To může vést k zvýšenému ukládání zubního plaku a tím i ke zvýšení počtu mikroorganismů v ústní dutině.

Jaká jsou rizika zanedbání péče o zuby a dásně během těhotenství?

Špatný stav úst může negativně ovlivnit průběh těhotenství. Bakterie mohou přes drobné defekty dásní prostupovat do krevního řečiště a způsobit závažná onemocnění v celém těle. Mohou také proniknout přes placentu a ohrozit i samotný plod. Stále více odborníků se domnívá, že těhotné ženy, které trpí chorobami dásní a parodontu, rodí děti s častějšími komplikacemi než ženy se zdravou dutinou ústní. Mezi nejběžnější komplikace patří předčasný porod nebo nízká porodní hmotnost novorozence. Komplikace však mohou být i mnohem závažnější – opožděný motorický vývoj, narušení sociálního učení, dýchací potíže, poruchy zraku a sluchu. Udržení dobrého stavu dutiny ústní během těhotenství je tedy zcela zásadní pro zdraví matky i dítěte.

Základem je prevence

Správná péče o dutinu ústní by měla být samozřejmostí, stejně jako pravidelné návštěvy zubního lékaře, případně dentální hygieny. Ideální je mít zuby a dásně v pořádku ještě před otěhotněním, tedy pravidelně absolvovat preventivní prohlídky a případné problémy řešit co nejdříve, aby se zbytečně nezhoršovaly.

V průběhu těhotenství je důležité věnovat potřebnou pozornost každodenní domácí péči o dutinu ústní. Zubní plak se začíná tvořit již několik hodin po vyčištění zubů, proto je třeba čistit si zuby nejméně dvakrát za den. Vzhledem k tomu, že dásně jsou během těhotenství citlivější a snáz se poraní, měly by být péči o ně být uzpůsobené i používané přípravky a kartáčky. Víc než kdy jindy je nutné dbát na správnou techniku čištění. S tou vám poradí Vaše dentální hygienistka. Stejně tak je vhodné konzultovat se zubním lékařem nebo s dentální hygienistkou výběr vhodných pomůcek, tj. kartáčků i pomůcek k čištění mezizubních prostor.

Zubaře by během těhotenství měla žena navštívit nejméně dvakrát, pro celkovou preventivní prohlídku, případně opravu chrupu, pokud je jí potřeba. Zeptejte se svého zubaře, na co všechno si dát pozor, jak zuby ošetřovat a jak by měla vypadat v těhotenství celková péče o ústní dutinu.

Co dělat pro udržení zdravé dutiny ústní?

  • Nezanedbávejte návštěvy zubního lékaře a dentální hygieny. Zubního lékaře je dobré navštívit před plánovaným těhotenstvím, při potvrzení gravidity i před porodem.
  • Dodržujte správnou životosprávu, omezujte sladkou a kyselou stravu. Věnujte zvýšenou pozornost ústní hygieně.
  • Dodržujte zásady správného čištění zubů a věnujte pozornost výběru kvalitních přípravků i správných pomůcek.
  • Nezapomínejte si masírovat dásně a čistit mezizubní prostory.
  • Sledujte stav svých dásní, všímejte si varovných příznaků (citlivé nebo oteklé dásně, krvácení dásní při čištění zubů). V případě přetrvávající krvácivosti dásní konzultujte způsob ústní hygieny s odborníky.

Jak pomáhá ENZYMEL®?

Zubní pasty a mukoadhezivní gely ENZYMEL® napomáhají účinnější hygieně v ústech. Obsahují unikátní směs proteolytických enzymů, které pozitivně působí na dásně a sliznice dutiny ústní, pomáhají potlačovat ulpívání bakterií na zubní sklovině a pomáhají snižovat tvorbu plaku.

Přípravky ENZYMEL® jsou díky šetrnému složení vhodné i pro citlivé dásně. Neobsahují adstringentní látky, parabeny, SLS ani alkohol, který by přispíval k vysoušení dásní. Zubní pasty obsahují fluorid pro remineralizaci skloviny.