DIABETES A ZDRAVÍ DUTINY ÚSTNÍ

Diabetes (cukrovka) patří k nejčastějším chronickým onemocněním, a jeho výskyt stále stoupá. Podle odhadů není daleko doba, kdy tímto onemocněním bude postižen každý desátý občan ČR bez ohledu na věk. Přestože jde o chorobu, která zatím není vyléčitelná, lze vhodnou životosprávou a ve spolupráci s lékaři regulovat hladinu glukózy v krvi a předejít tak mnoha závažným zdravotním komplikacím.

Jaká je souvislost mezi diabetem a záněty dásní?

Lidé s diabetem jsou obecně náchylnější k bakteriální infekci a mají sníženou schopnost bránit se škodlivým bakteriím, které žijí v dutině ústní.

Obzvláště opatrní by měli být pacienti s cukrovkou I. typu, u nichž může mít zánět dásní těžký průběh.

Zároveň platí, že závažné onemocnění dásní může potenciálně nepříznivě ovlivňovat hladinu glukózy v krvi a přispívat ke zhoršování cukrovky.

Správnou péčí o zdraví dutiny ústní můžete zlepšit svůj celkový zdravotní stav.

DOPORUČENÁ PÉČE

Zubní pastu Enzymel® Parodont trvale ke každodenní hygieně. V případě zánětlivých komplikací zubní pastu a gel Enzymel® Intensive 35 po dobu 8 týdnů. Pak pokračovat s přípravky Enzymel® Parodont

JAK POUŽÍVAT

Zubní pasta: 2-3x denně
Mukoadhezivní gel: několikrát denně mezi jídly

 

 

Co Vám hrozí, máte-li cukrovku?®?

 • Závažná onemocnění dásní. Máte-li cukrovku, je pro Vaše tělo obtížnější bojovat s bakteriemi plaku, které mohou vyvolat gingivitidu (zánět dásní). Při nedostatečné péči, a pokud se gingivitida neléčí, mohou problémy přerůst do chronického stadia, v parodontózu.
 • Další zdravotní problémy v ústní dutině, například kandidóza (infekce způsobená kvasinkami) nebo xerostomie (suchost v ústech).
 • Častější výskyt zubních kazů. Čím vyšší je hladina cukru (glukózy) v krvi, tím vyšší je také množství glukózy v prokrvených dásních a slinách. Bakterie z cukru vytvářejí kyseliny, které leptají sklovinu, až vznikne kaz. I proto je u diabetiků velmi důležitá kontrola a kompenzace vysokých stavů hladiny glukózy v krvi.

 

 

 

Jak se bránit?

 

 • Základním požadavkem je správná léčba. Spolupracujte s lékaři, dodržujte vhodnou životosprávu.
 • Navštěvujte pravidelně svého zubního lékaře a dentální hygienistku. Upozorněte je, že máte cukrovku. Poraďte se s nimi o správné péči o chrup a dásně, případně o zubní náhradu.
 • Věnujte zvýšenou pozornost ústní hygieně. Dodržujte zásady správného čištění zubů. Rovněž nezapomínejte důkladně čistit zubní protézu, pokud ji nosíte.
 • Sledujte stav svých dásní. Navštivte zubního lékaře, pokud zjistíte příznaky onemocnění (zarudnutí, otok, krvácení).
 • Nekuřte. Kouření má na dásně výrazně negativní vliv. Dochází k jejich intoxikaci a „stažení“ (adstringence), v jehož důsledku dásně nekrvácejí a nesignalizují tak včas vznikající problém. Tím stoupá riziko, že zánět bude odhalen v pozdější a závažnější fázi.

Jak pomáhají proteolytické enzymy obsažené v přípravcích ENZYMEL®?®?

 

Zubní pasty a mukoadhezivní gely ENZYMEL® (k dostání zde) napomáhají účinnější hygieně v ústech. Obsahují unikátní směs proteolytických enzymů, které pozitivně působí na dásně a sliznice dutiny ústní, pomáhají potlačovat ulpívání bakterií na zubní sklovině a pomáhají snižovat tvorbu bakteriálního plaku. K hlavním přínosům proteolytických enzymů patří:

 • podpora slizniční imunity;
 • optimalizace podmínek hojení;
 • redukce chronického otoku dásní a sliznic;
 • zvýšení antimikrobiálního účinku antibiotik a antiseptik (chlorhexidin).

 

Žádný z přípravků ENZYMEL® neobsahuje adstringentní látky, parabeny, SLS ani alkohol, který by přispíval k vysoušení dásní. Zubní pasty obsahují fluorid pro remineralizaci skloviny.

 

Červená řada ENZYMEL® PARODONT

Vhodná při akutních stavech i pro každodenní dlouhodobou péči.

 

červená řada pasta a gel - transparent

Modrá řada ENZYMEL® INTENSIVE

Vhodná při zánětlivých stavech s přítomností bakterií.

 

modrá řada pasta a gel - transparent