Paradentóza (parodontitida)

Pozorujete ustupující dásně v místě, kde dáseň přiléhá k zubu? Máte odhalené krčky zubů? Krvácí Vám dásně při čištění zubů nebo při pojídání ořechů, křupavých pochutin nebo topinek? Pokud pozorujete zarudlé dásně a trpíte na zápach z úst, může se jednat o závažný zánět dásní, obecně znám jako parodontóza, odborně nazýván parodontitida.

Jak vzniká parodontitida?

Paradentóza, parodontóza nebo parodontitida, to vše jsou pojmenování pokročilého zánětu v ústech, který často vzniká kvůli nesprávné péči o zuby a dásně. Neřešený zánět dásně vede k jeho chronicitě (gingivitida).

V důsledku neustále probíhající chronické zánětlivé reakce dojde k poškozování dásní a následně i dalších tkání parodontu včetně kosti, neboli závěsného aparátu zubu.V takovém případě již mluvíme o parodontitidě (laicky paradentóze).

Toto onemocnění se již nedá vyléčit, v lepším případě lze při správné péči zmírnit jeho dopady.

Jak se z chronického zánětu dásně vyvine parodontitida?

Pokud příčina (například špatná hygiena, kouření, zvýšená přítomnost bakterií z důvodů cukrovky, chemoterapie atp.) trvá příliš dlouho, naše tělo vyčerpá své možnosti potlačit příčinu pomocí akutního zánětu a zahojit poškozenou tkáň. Zánět tak přechází do chronického stavu. To znamená, že tělo nastaví novou rovnováhu mezi stále existující příčinou (například přítomnost bakterií v plaku) a vlastní schopností se bránit. Při této nové rovnováze dochází k pozvolnému poškozování a ustupování vlastních tkání, dojde k ničení buňek a jejich neustálému odstraňování samotným organismem.

Při parodontitidě dochází k destrukci vlastních tkání parodontu (závěsného aparátu zubu) a proto je to onemocnění nevratné, které může končit ztrátou zubů. Péči o chrup je třeba svěřit do péče odborníků a vyžaduje pravidelnou a častou návštěvu jak specialisty – parodontologa, tak dentální hygieny, kdy dojde k odstraňování usazeného plaku v odhalených prostorách mezi zubem a dásní.

Závěsný aparát zubu je to vše, co obklopuje a upevňuje zub v jeho pozici. Také slouží jako vstupní bariéra proti bakteriím, nečistotám nebo jiným škodlivým látkám. Parodont je tvořen dásní a dásňovým žlábkem (prohlubeň mezi okrajem dásně a povrchem zubu), zubním cementem pokrývajícím povrch zubu, kostěným lůžkem (otvůrek v kosti pro kořen zubu) a ozubicí (vazivová tkáň zajišťující pevnost, ale zároveň přirozenou pohyblivost).

Jak si mohu pomoci při zánětu dásní?

Zaprvé je třeba vyhledat odbornou pomoc. Parodontolog, neboli specializovaný zubní lékař, Vám stanoví diagnózu a pravděpodobně ve spolupráci s dentální hygienistkou Vám ošetří (mechanicky očistí) napadené tkáně. Podle stádia onemocnění zvolí potřebný zákrok. Ten může spočívat v pravidelném očišťování tkání, ale také v specializovaných chirurgických zákrocích spočívajících v doplňování nebo přesouvání vlastních tkání.

Zubní lékař Vám řekne, jak často budete chodit na prohlídky a může se stát, že se Váš stav tak stabilizuje, že bude stačit docházet jednou za půl roku spíše na preventivní kontrolu. Pokud by u Vás došlo ke zhoršení symptomů nebo k dalším obtížím, určitě se okamžitě objednejte na kontrolu.

 Autor: Tým Wald Pharmaceuticals

Nepodceňujte domácí péči

Při parodontitidě je k domácí hygieně vhodné použít po dobu 4-8 týdnů přípravky Enzymel Intensive 35, zubní pastu i mukoadhezivní gel. Po dopoužívání modré řady přípravků Enzymel, je vhodné na 4-8 týdnů použít červenou řadu Enzymel Parodont, zubní pastu i mukoadhezivní gel. Následně se poraďte s odborníkem, zda je nutná opět modrá Enzymel Intensive 35 obsahující chlorhexidin, nebo stačí červená řada Enzymel Parodont, kterou lze používat dlouhodobě a proteolytické enzymy usnadňují hygienu v těžko dostupných oblastech. Celou komplexní enzymovou péči lze doplnit mukoadhezivními pastilkami suchého gelu Enzymel Parodont.

NEWSLETTER

Wald Pharmaceuticals s.r.o.
U Hranic 16, 100 00 Praha 10

Objednejte si ENZYMEL nebo VENZYMEL rovnou k Vám domů!

Dopřejte enzymovou péči i svým mazlíčkům

Zásahy v ústní dutině

Extrakce zubu

Péče o zuby a dásně při rovnátkách

Péče o implantáty

Péče o dásně po dentální hygieně

Zánětlivé stavy

Zánět dásní (gingivitida)

Paradentóza (parodontitida)

Zápach z úst (halitóza)

Afty a aftózní zánět na sliznicích

Jiné potíže v ústech

Dásně při cukrovce

Radioléčba v oblasti hlavy - onkologické

Náročné situace

Oslabená imunita

Dásně v těhotenství

Dásně kuřáka

Sucho v ústech