Afty a aftózní zánět dutiny ústní, opakující se afty

Jedním z častých zánětlivých postižení sliznice dutiny ústní jsou opakující se (recidivující) afty. Postihují každého pátého člověka v ČR. Nejedná se sice o chorobu se závažnými zdravotními dopady, nicméně postiženému časté opakování výskytu aft výrazným způsobem zhoršuje kvalitu života. Vyšetření dutiny ústní by měl provést zubní lékař zejména proto, aby vyloučil jiná možná onemocnění v dutině ústní.

Jak se afty v dutině ústní projevují?

Jedná se o bolestivé puchýřky a vřídky, které se mohou vytvořit kdekoli na sliznici dutiny ústní a jazyka s výjimkou tvrdého patra. Vřídků se může objevit více a mohou být v různých fázích hojení.

Pacienta postiženého afty obtěžuje především bolest, zejména při jídle a při mluvení.

Afty mohou být menší do 4 mm a větší, které dosahují průměru až 30 mm. Menší se hojí do jednoho až dvou týdnů, větší se hojí i několik měsíců.

Příčiny vzniku aft?

Obviňována byla řada příčin (viry, bakterie, autoimunita, hormonální vlivy, nedostatek vitamínů a železa) ale žádná z nich nebyla doposud potvrzena. Na dně vřídku afty jsou mikroorganismy (bakterie, kvasinky), které zhoršují zánětlivou reakci a prodlužují dobu jejich.

Léčba aft

Léčit můžeme jen chorobu, jejíž příčinu známe. To bohužel není případ aft a aftózního zánětu dutiny ústní ani recidivujících aft. Příčinu jejich vzniku neznáme. Proto také doposud navrhované léčebné postupy neměly žádný reálně zhodnotitelný pozitivní efekt (antibiotika, antihistaminika, imunomodulátory).

Lze si tedy nějak pomoci?

Ano. Naprostou samozřejmostí by měla být správná každodenní hygiena dutiny ústní, protože povlaky na zubech a sliznicích (biofilm, zubní plak) jsou zdrojem velkého množství bakterií a kvasinek. Ty osidlují dna vřídků a komplikují a prodlužují hojení.

Enzymová zubní pasta, mukoadhezivní gel i suchý gel ENZYMEL mohou být dobrými pomocníky.

Více než polovině postiženým aftami výrazně pomáhá dlouhodobé používání kombinace zubní pasty a gelů s enzymy ENZYMEL. Lidé s opakujícími se aftami by měli ke každodenní hygieně dutiny ústní používat zubní pastu ENZYMEL PARODONT trvale.

Přípravky ENZYMEL obsahují směs proteolytických enzymů (ENZYMEL Parodont – červená řada), anebo tytéž enzymy v kombinaci s chlorhexidinem (ENZYMEL INTENSIVE 35 – modrá řada). Směs proteolytických enzymů podporuje regeneraci a snižuje riziko komplikací. Modrá řada ENZYMEL INTENSIVE 35 obsahuje patentovanou směs proteolytických enzymů a chlorhexidinu, která potlačuje růst a rozmnožování bakterií a kvasinek 4x účinněji než samotné antiseptikum chlorhexidin.

Autor: Tým Wald Pharmaceuticals

NEWSLETTER

Wald Pharmaceuticals s.r.o.
U Hranic 16, 100 00 Praha 10

Objednejte si ENZYMEL nebo VENZYMEL rovnou k Vám domů!

Dopřejte enzymovou péči i svým mazlíčkům

Zásahy v ústní dutině

Extrakce zubu

Péče o zuby a dásně při rovnátkách

Péče o implantáty

Péče o dásně po dentální hygieně

Zánětlivé stavy

Zánět dásní (gingivitida)

Paradentóza (parodontitida)

Zápach z úst (halitóza)

Afty a aftózní zánět na sliznicích

Jiné potíže v ústech

Dásně při cukrovce

Radioléčba v oblasti hlavy - onkologické

Náročné situace

Oslabená imunita

Dásně v těhotenství

Dásně kuřáka

Sucho v ústech