Vytržení zubu (extrakce)

Vytržení (extrakce) zubu klade zvýšené nároky na ústní hygienu, a to nejen bezprostředně po zákroku. Důležité je věnovat potřebnou péči ústní hygieně po celou dobu hojení, které trvá několik měsíců. Přípravky ENZYMEL vám pomohou s účinnou hygienou, díky které si připojistíte bezproblémové hojení.

Co se děje po vytržení zubu?

Samotná extrakce zubu se může jevit jako rychlý zákrok, který končí dvě hodiny po návštěvě ordinace (během nichž nesmíme žvýkat). Zákrok bývá bezbolestný díky místnímu znecitlivění (lokální anestezie).

Co se ale při extrakci zubu odehrává v ústech, především v kosti a dásni? Jedná se vlastně o vyjmutí zubu ze zubního lůžka. Bezprostředně po extrakci se zubní lůžko zaplní krví, která se srazí (koaguluje), podobně jako na kůži vzniká po poranění měkký a následně tvrdý strup.

Krevní sraženina (koagulum) vytváří primární ochrannou vrstvu, která brání infekci dostat se do obnaženého a poškozeného zubního lůžka a hlouběji do tkáně.

Vytvořením krevní sraženiny začíná hojení rány a přestavba kosti, což je několikaměsíční proces. V jeho průběhu nejprve vzniká dočasná měkká tkáň, která se posléze začíná měnit v kost (na rozdíl od kožní rány, kdy dočasná měkká tkáň vytváří jizvu). Následně se do vznikající kosti ukládají minerály a vzniká provizorní kostěný svalek. Ten se v průběhu několika dalších měsíců přestavuje do podoby definitivní kosti.

Jaké komplikace se mohou objevit po vytržení zubu?

Jako následek zhmoždění měkkých tkání se může objevit otok. Pokud je otok nebolestivý, svědčí to o normálním průběhu hojení. Je ovšem třeba dbát zvýšené opatrnosti a při náznacích zhoršení vyhledat odbornou pomoc.

Jednou z relativně častých zánětlivých komplikací po vytržení zubu je vznik tzv. suchého lůžka (alveolitis sicca, suchá alveolitida). Mezi nejčastější příčiny jeho vzniku patří komplikovaná extrakce se zhmožděním cév, infekce, kouření, špatná hygiena, stavy po radioterapii hlavy a krku, úporné výplachy po extrakci.

Při této komplikaci buď nedochází k tvorbě krevní sraženiny vůbec, nebo se rozpadá. Typicky se krevní sraženina může rozpadat působením bakterií (tedy bakteriální infekcí), což se projevuje nástupem intenzivní bolesti 2-4 dny po zákroku (příčinou je dráždění volných nervových zakončení v odhalené kosti). V takovém případě je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Při špatně léčeném nebo neléčeném suchém lůžku se může objevit hnisání v lůžku (alveolitis purulenta), kdy mikroby postoupí hlouběji do tkáně. Zánět je provázen zvýšením tělesné teploty nebo horečkou, zvětšením lymfatických uzlin, bolestí a zánětem kosti. V takovém případě je nezbytná chirurgická revize, nasazení antibiotik a protizánětlivých léků.

Vhodná péče po extrakci zubu?

V den extrakce si pacient může opatrně čistit běžným postupem zuby, které přímo nesousedí s ránou. Vhodným doplňkem čištění může být zubní pasta s chlorhexidinem, což je antiseptikum, které potlačuje růst bakterií a snižuje tak riziko bakteriální infekce.

Autor: Tým Wald Pharmaceuticals

Jak pomáhá ENZYMEL?

Přípravky ENZYMEL nabízejí pomoc při šetrné a zároveň účinné ústní hygieně po vytržení zubu. Modrá řada ENZYMEL INTENSIVE 35 obsahuje patentovanou směs proteolytických enzymů a chlorhexidinu, která potlačuje bakterie 4x účinněji než samotné antiseptikum chlorhexidin.

Proteolytické enzymy pomohou vytvořit podmínky pro rychlou regeneraci, snížení otoku dásní a sliznic a díky tomu jsou vhodnou hygienou dutiny ústní při zánětech.

NEWSLETTER

Wald Pharmaceuticals s.r.o.
U Hranic 16, 100 00 Praha 10

Objednejte si ENZYMEL nebo VENZYMEL rovnou k Vám domů!

Dopřejte enzymovou péči i svým mazlíčkům

Zásahy v ústní dutině

Extrakce zubu

Péče o zuby a dásně při rovnátkách

Péče o implantáty

Péče o dásně po dentální hygieně

Zánětlivé stavy

Zánět dásní (gingivitida)

Paradentóza (parodontitida)

Zápach z úst (halitóza)

Afty a aftózní zánět na sliznicích

Jiné potíže v ústech

Dásně při cukrovce

Radioléčba v oblasti hlavy - onkologické

Náročné situace

Oslabená imunita

Dásně v těhotenství

Dásně kuřáka

Sucho v ústech