KOUŘENÍ A DÁSNĚ

Kouřením se vystavujete celé řadě závažných zdravotních rizik, včetně onemocnění dutiny ústní. Dásně i zuby kuřáka vyžadují zvýšenou péči a pozornost, protože kouření mimo jiné vede k maskování příznaků, které upozorňují na počínající onemocnění.

Kouření zvyšuje riziko vzniku zánětu a jeho pozdějšího odhalení

Kouření je významným faktorem při vzniku gingivitidy (zánětu dásní), což je jedno z nejrozšířenějších onemocnění v lidské populaci. Pokud se gingivitida neléčí a dojde k rozšíření zánětu z dásní na celý závěsný aparát zubu (parodont), vzniká závažnější onemocnění – parodontitida, při němž dochází k destrukci tkání a hrozí ztráta zubů či celého chrupu.

U kuřáků je postup onemocnění rychlejší a jeho léčba i hojení tkání komplikovanější. Problém bývá umocněn tím, že v důsledku kouření dochází k intoxikaci dásní a k jejich „stažení“ (adstringenci). Dásně ani při již probíhajícím zánětu nekrvácejí a nesignalizují tak včas vznikající problém. Tím stoupá riziko, že zánět bude odhalen v pozdější a závažnější fázi.

Pokud kouříte, měli byste věnovat zvýšenou pozornost a péči svým dásním a zubům, včetně pravidelných návštěv stomatologa a zubní hygieny. Zvýšíte tím šanci včas odhalit počínající onemocnění a předejít závažným komplikacím.

 

DOPORUČENÁ PÉČE

Pro celkové zlepšení slizniční imunity doporučujeme dlouhodobě střídat červenou a modrou řadu.

JAK POUŽÍVAT

Zubní pasta: nejméně 3x denně
Mukoadhezivní gel: několikrát denně mezi jídly

 

 

Negativní dopady kouření na dutinu ústní®?

 

 • Cigaretový kouř je směs mnoha agresivních chemických sloučenin, které nelibě zapáchají, takže kuřáci mívají časté obtíže se zápachem z úst.
 • Kouř navíc vysušuje dutinu ústní a toxické látky z cigaret oslabují účinky slin, které hrají důležitou roli při ochraně dutiny ústní.
 • Dásně kuřáků jsou náchylnější ke vzniku zánětlivých onemocnění, především v důsledku snížené obranyschopnosti v dutině ústní. Navíc chemikálie obsažené v cigaretách vytvářejí prostředí, které umožňuje růst určitých druhů bakterií.
 • Kouření významně zvyšuje riziko vzniku parodontózy a zrychluje její průběh.
 • Kuřáky rovněž čekají častější komplikace u implantologických výkonů (delší doba hojení, vyšší riziko nepřijetí implantátu, kratší životnost implantátu).
 • Kuřákům se obecně déle hojí rány, což platí i pro rány po stomatochirurgických výkonech (například extrakční rána po vytržení zubu).
 • V tabákovém kouři je také obsaženo mnoho látek, které mají schopnost vyvolat rakovinu. V důsledku snížené imunity většiny kuřáků je navíc obtížnější proti rozvíjející se rakovině bojovat. Kouření je uváděno jako jeden z hlavních rizikových faktorů vzniku zhoubného nádoru dutiny ústní.

 

 

 

Přípravky ENZYMEL® podporují účinnost hygieny dutiny ústní

 

Přípravky Enzymel® (k dostání zde) napomáhají celkovému zlepšení slizniční imunity, která je v důsledku kouření oslabená. Proteolytické enzymy obsažené v zubních pastách a mukoadhezivních gelech ENZYMEL®:

 • pomáhají optimalizovat průběh zánětů v dutině ústní;
 • pomáhají vytvářet optimální podmínky k hojení;
 • mají schopnost ovlivňovat mikrocirkulaci lymfy a krve;
 • snižují schopnost bakterií přilnout k povrchu dásní a zubů;
 • pomáhají snižovat tvorbu bakteriálního plaku.

Žádný z přípravků ENZYMEL® neobsahuje adstringentní látky, parabeny, SLS ani alkohol, který by přispíval k vysoušení dásní. Zubní pasty obsahují fluorid pro remineralizaci skloviny.

Předpokladem zlepšení stavu dutiny ústní a problémů spojených s kouřením (např. zápach z úst, vznik, rychlejší rozvoj a obtížnější hojení zánětlivých onemocnění) je dostatečná a pravidelná hygiena. Ovšem tím nejlepším, co můžete pro zdraví svých dásní a zubů udělat, je přestat kouřit.

 

Červená řada ENZYMEL® PARODONT

Vhodná při akutních stavech i pro každodenní dlouhodobou péči.

 

červená řada pasta a gel - transparent

Modrá řada ENZYMEL® INTENSIVE

Vhodná při zánětlivých stavech s přítomností bakterií.

 

modrá řada pasta a gel - transparent