Rozbalit/Sbalit
 • Co je ENZYMEL® a jaké jsou jeho přednosti oproti jiným produktům pro hygienu dutiny ústní?

  Přípravky ENZYMEL® vyvinula a vyrábí česká rodinná firma Wald Pharmaceuticals. Jde o jediné produkty na trhu určené pro hygienu dutiny ústní, které obsahují proteolytické enzymy. Ty mají schopnost pozitivně ovlivňovat zánět, kterým mohou trpět dásně a sliznice dutiny ústní.
  Tématu proteolytických enzymů a jejich využití v medicíně pro pozitivní ovlivnění průběhu zánětu se naše rodina věnuje více než 30 let. Na základě každodenní péče o pacienty s nejrůznějšími formami zánětu vznikla myšlenka přípravy směsi proteolytických enzymů pro lokální použití do dutiny ústní, kde téměř neustále probíhá souboj mezi vlastním imunitním systémem a okolním prostředím, především bakteriemi, viry a kvasinkami. Zubní pasty a gely ENZYMEL® jsou výsledkem dlouholetého úsilí vyvinout účinnou směs proteolytických enzymů a nabídnout ji v takové formě, která bude dobře snášena a kterou bude možno bez obtíží aplikovat do dutiny ústní. Při vývoji přípravků jsme spolupracovali s řadou odborných pracovišť, tak aby výsledné produkty co nejlépe odpovídaly skutečným potřebám pacientů s nejrůznějšími záněty v dutině ústní a přitom aby jejich složení bylo maximálně šetrné.

 • Jaké enzymy jsou obsaženy v přípravcích ENZYMEL® a v čem spočívají jejich účinky?

  Přípravky ENZYMEL® obsahují kombinaci proteolytických enzymů trypsin, chymotrypsin a bromelain, které pozitivně ovlivňují obrannou reakci organismu, jejíž nedílnou součástí je zánětlivá reakce. Ve vztahu k zánětlivému onemocnění v dutině ústní působí proteolytické enzymy dvěma směry. Zaprvé zkracují akutní zánětlivou reakci na nezbytně nutnou míru a snižují riziko přechodu akutního zánětu do chronického stadia, díky tomu, že dokážou optimalizovat procesy hojení (například tím, že zvyšují vlastní obranyschopnost tkání, zlepšují mikrocirkulaci krve a lymfy ve tkáni, redukují otoky). Zadruhé působí přímo proti mikrobiálnímu původci zánětu v zubním plaku – zejména tím, že snižují přilnavost bakterií k zubu a dásním a omezují tak jejich schopnost tvořit nebezpečný plak.

 • V čem se liší červená a modrá řada produktů ENZYMEL®?

  Všechny přípravky ENZYMEL® obsahují proteolytické enzymy, které pozitivně působí na sliznice a dásně, podporují slizniční imunitu a snižují přilnavost bakterií na zuby a dásně. Přípravky červené řady ENZYMEL® Parodont (mukoadhezivní gel a zubní pasta) jsou určeny ke každodenní a dlouhodobé péči o dutinu ústní. Dále jsou určeny pacientům se záněty ústní sliznice a parodontu a jejich použití je obzvláště vhodné například při začínajících nebo akutních zánětech, po dentální hygieně, při používání ortodontických aparátů, v rámci přípravy dutiny ústní před operací, u pooperačních a poúrazových stavů, při diabetu nebo v těhotenství. Podrobný přehled stavů, kdy je vhodné používat ENZYMEL®, včetně doporučení, které produkty a jak často používat, najdete zde.
  Přípravky modré řady ENZYMEL® Intensive 35 (mukoadhezivní gel a zubní pasta) obsahují patentovanou směs proteolytických enzymů a antiseptika chlorhexidinu a jsou určeny k péči o dutinu ústní při zánětlivých stavech vyvolaných nebo provázených bakteriální infekcí, případně tam, kde hrozí riziko bakteriální infekce (např. pooperační stavy, chronické a recidivující záněty, post-implantační péče).

 • Co znamená mukoadhezivita, uváděná jako významná přednost gelů ENZYMEL®?

  Mukoadhezivita znamená přilnavost. Označuje schopnost gelu přilnout ke sliznici dutiny ústní a nebýt snadno setřen slinami nebo jazykem. Tím se prodlužuje doba působení proteolytických enzymů (gel ENZYMEL® Parodont), resp. proteolytických enzymů a chlorhexidinu (gel ENZYMEL® Intensive 35). Gely ENZYMEL® jsou jedinými opravdu mukoadhezivními gely na českém trhu.

 • Proč se ve stomatologii používá antiseptikum chlorhexidin?

  Chlorhexidin je látka, která má antiseptický účinek (působí proti bakteriím, plísním, virům, kvasinkám). V lékařství se používá již po desetiletí k ošetření míst před operací, aby nedošlo ke vstupu infekce do těla. Ve stomatologii se používá jako lokální antiseptikum (antimikrobiální látka) v ústech.
  Chlorhexidin ve vysoké koncentraci (0,12% a vyšší) má nežádoucí účinky, k nimž patří dočasné žloutnutí zubů, porucha chuti a zdrsnění jazyka. Kombinace chlorhexidinu s proteolytickými enzymy nám umožnila v přípravcích ENZYMEL® Intensive 35 snížit koncentraci chlorhexidinu až 4x, při udržení stejné antimikrobiální aktivity. Jedná se o český patent, jehož výhodou je možnost snížit koncentraci chlorhexidinu až na 0,035%. Díky tomu jsou nežádoucí účinky významně redukovány a produkty ENZYMEL® Intensive 35 je tak možno používat po výrazně delší dobu, aniž by se objevil problém s barvou zubů, poruchou chuti nebo zdrsněním jazyka.

 • Proč jsou mukoadhezivní gely ENZYMEL® bez příchuti?

  Důvodem je dosažení výše zmíněného prodloužení doby působení účinných látek. Gely ENZYMEL® jsou jedinými opravdu mukoadhezivními gely na českém trhu. Gely, které mají příchuť (třeba i velmi jemnou), navozují nadměrnou tvorbu slin. Díky tomu, že gely ENZYMEL® jsou zcela bez příchuti, nedochází k nadměrné tvorbě slin a tím pádem ani k rychlému odplavení gelu z místa, kde má účinkovat.

 • Proč v přípravcích ENZYMEL® není pěnidlo SLS?

  Při vývoji přípravků ENZYMEL® bylo našim prvořadým cílem dosažení maximálně šetrného složení zubních past a gelů vůči sliznici dutiny ústní. Lauryl sulfát sodný (SLS) je průmyslové pěnidlo, jemuž se přičítá podíl na vzniku alergií a dalších zdravotních problémů. Používá se v laboratořích pro denaturaci (zničení) proteinů a enzymů. Stejný destruktivní efekt má pěnidlo SLS i na sliznice. Proto jej v našich produktech nepoužíváme. Zubní pasty ENZYMEL® mohou mít tedy nižší pěnivost, než na jakou jste možná zvyklí u běžných zubních past.

  Je dobré si uvědomit, že vyšší pěnivost neznamená vyšší účinnost a schopnost čistit zuby. Jedná se pouze o zviditelněný kosmetický efekt, který může zvyšovat „dobrý pocit“ z čištění zubů (více pěny může budit dojem vyšší účinnosti).

 • Obsahují přípravky ENZYMEL® fluoridy?

  Obě zubní pasty (ENZYMEL® Parodont a ENZYMEL® Intensive 35) obsahují fluorid pro remineralizaci skloviny. Gely ENZYMEL® fluoridy neobsahují, takže je mohou používat i lidé s alergií na fluoridy.

 • Co jsou to adstringentní látky a proč v přípravcích ENZYMEL® nejsou?

  Adstringentní látky, například hliník, tanin a další, způsobují stažení sliznice dutiny ústní, což způsobí snížení propustnosti tekutin z cév v okolní tkáni. To se projeví mimo jiné i sníženou krvácivostí. V důsledku omezení propustnosti cév se však do okolních tkání a sliznice nedostanou ani látky, které zajišťují přirozenou obranyschopnost. Adstringentního efektu, jehož skutečná léčebná výhodnost může být velmi diskutabilní, využívá řada produktů, které takzvaně potlačují krvácení dásní. Krvácení je ovšem projevem funkční poruchy dásní v důsledku jejich zánětu, a ten je tedy třeba řešit. Adstringentní látky potlačují pouze projevy zánětu (například krvácení nebo bolest), aniž by braly v potaz, že zánět je přirozenou a správnou reakcí organismu na nějaký podnět, například poranění nebo infekci. To znamená, že se zaměřují na potlačení projevů, namísto řešení skutečné příčiny krvácení.
  Zánětem organismus reaguje na poškození (úraz, infekci apod.). Jde o nezbytnou součást obrany organismu proti bakteriální invazi například do poraněné tkáně. Přípravky ENZYMEL®, které obsahují proteolytické enzymy, optimalizují podmínky pro probíhající zánět a hojení tím, že zlepšují prokrvení tkání a sliznic, odstraňují otok a zlepšují slizniční obranyschopnost. Díky tomu dochází k omezení nebo zástavě krvácivosti. Proteolytické enzymy optimalizují průběh zánětu a jejich přínos je dlouhodobý, na rozdíl od adstringentních látek, u kterých se sice může kosmetický efekt dostavit dříve (omezení krvácení), ale po několika hodinách odezní a invaze bakterií přitom probíhá dál.

 • Jaké je složení zubní pasty ENZYMEL® s ohledem na aluminium (hliník)?

  V přípravcích ENZYMEL® není obsažena žádná látka obsahující hliník. Sloučeniny hliníku mají schopnost „stáhnout“ cévy (vazokonstrikce způsobená adstringentním efektem hliníku – viz odpověď na předchozí otázku), takže dáseň po určitou dobu nekrvácí. Problém spočívá v tom, že se tím pouze potlačují projevy onemocnění, nedochází k odstranění skutečné příčiny a nedochází ke skutečnému léčení. Krvácení je projevem funkční poruchy dásní a je potřeba řešit jeho příčinu, nikoliv pouze odstranit krvácení pomocí adstringentních látek.
  Přípravky ENZYMEL® obsahují proteolytické enzymy, které optimalizují průběh zánětu, tj. příznivě ho ovlivňují a tím urychlují hojení. Efekt jejich působení se dostaví sice s určitým zpožděním, ale je výrazně delší nebo trvalý. To neplatí pro adstringentní látky jako je hliník, u kterých se efekt může dostavit brzy, ale odezní po několika hodinách a původní příčina, která vyvolala zánět, působí stále dál.

 • Jak funguje patentovaná směs chlorhexidinu a proteolytických enzymů v přípravcích ENZYMEL® ?

  Díky tzv. efektu vehikula je možné při použití proteolytických enzymů výrazně snížit koncentraci chlorhexidinu, aniž by se tím snížila jeho účinnost. Proteolytické enzymy mají schopnost zvyšovat efekt lokálně aplikovaných antibiotik a antiseptik (v tomto případě chlorhexidinu) na bakterie obsažené v biofilmu (plaku). Proteolytické enzymy narušují vazby v biofilmu a umožňují tak antimikrobiální látce proniknout do hlubších vrstev plaku. Kombinace s proteolytickými enzymy nám umožnila v přípravcích ENZYMEL® Intensive 35 snížit koncentraci chlorhexidinu až 4x, při udržení stejné antimikrobiální aktivity. Dochází tím k podstatnému omezení nebo eliminaci nežádoucích účinků, které obvykle provázejí užívání produktů s vyšší koncentrací chlorhexidinu (poruchy slinění a chuti, zabarvení skloviny).

 • Proč přípravky ENZYMEL® neobsahují alkohol?

  Naše produkty jsme vyvíjeli ve spolupráci s řadou odborných pracovišť a s ohledem na potřeby lidí se zánětem nebo jiným problémem v dutině ústní (suché lůžko, afty, gingivitida, parodontitida, parodontóza, mukozitida – zánět sliznice dutiny ústní například při ozařování nebo cytostatické léčbě, a další). Alkohol přispívá k vysoušení dásní, proto jej naše přípravky neobsahují. Ze stejného důvodu obsahují naše zubní pasty co nejnižší koncentrace aromatických látek (anetol, máta), aby i při zachování jemné mentolové příchuti nedocházelo při jejich používání k pálivému pocitu. Produkty ENZYMEL® jsou tedy maximálně účinné a zároveň velmi šetrné i k citlivým dásním.

 • Které přípravky ENZYMEL® je vhodné používat k šetrné hygieně při zánětu dásní a sliznic dutiny ústní?

  Přípravky ENZYMEL® byly speciálně vyvinuty k šetrné péči při zánětlivých onemocněních. Ke každodenní a dlouhodobé péči o dutinu ústní a při mírných problémech s dásněmi, zuby a dutinou ústní je vhodné používat přípravky červené řady ENZYMEL® Parodont (zubní pastu, případně v kombinaci s mukoadhezivním gelem). Použití červené řady je obzvláště vhodné například při začínajících zánětech, po dentální hygieně, při používání ortodontických aparátů, v rámci přípravy dutiny ústní před operací, u pooperačních a poúrazových stavů, při diabetu nebo v těhotenství. Podrobný přehled stavů, kdy je vhodné používat ENZYMEL®, včetně doporučení, které produkty a jak často používat, najdete ZDE.
  Modrá řada ENZYMEL® Intensive 35 s antimikrobiálními účinky je určena k péči o dutinu ústní při zánětlivých stavech vyvolaných nebo provázených bakteriální, virovou nebo kvasinkovou infekcí, případně tam, kde riziko takové infekce hrozí (např. pooperační stavy, chronické a recidivující záněty, období po implantaci apod.).

 • Jak pomáhá ENZYMEL® v péči po dentální hygieně?

  Při dentální hygieně je prováděno mimo jiné hloubkové čištění, tedy odstraňování zubního kamene pod dásní. Při takovém způsobu ošetření dochází pochopitelně k určité traumatizaci měkkých tkání, byť velmi mírné (mikrotraumatizace). Pacient může mít krátkodobě pocit zduření dásní nebo mu mohou dásně krvácet již při jemném tlaku (čištění zubů, žvýkání tvrdší stravy apod.). Jedná se o typické projevy probíhajícího zánětu, se kterým se měkké tkáně musí vypořádat. Traumatizovaná tkáň je následně náchylnější k osídlení bakteriemi a je významně více vystavena negativním vlivům bakterií.
  Použití přípravků ENZYMEL® s proteolytickými enzymy, které pozitivně ovlivňují průběh zánětu, může výrazně zjednodušit hojení měkkých tkání a parodontálních chobotů po dentální hygieně a zároveň prodlouží účinek provedené dentální hygieny.

 • Je možné použít gel ENZYMEL® po vytržení zubu? A mohu jej použít ihned po extrakci?

  Ano, mukoadhezivní gel ENZYMEL® Parodont je možno s výhodou použít na podporu hojení a pro snížení rizika komplikací po vytržení zubu (extrakci). Při nekomplikované extrakci je dobré začít s aplikací zhruba 12-24 hodin po výkonu, kdy je již vytvořeno koagulum∗. Gel by se měl aplikovat 3x denně, nejlépe pomocí úzkého aplikátoru (mezi dásně a rty). Gel je vhodné používat do zhojení. Ve chvíli, kdy po extrakci přecházíte na běžnou mechanickou hygienu, doporučujeme používat zubní pastu ENZYMEL® Intensive 35 po dobu 1 měsíce (1 balení) ke snížení rizika infekce, a následně přejít na zubní pastu ENZYMEL® Parodont.
  ∗Koagulum je krevní sraženina vytvářející primární ochrannou vrstvu, která brání infekci dostat se do obnaženého a poškozeného zubního lůžka a hlouběji do tkáně. Koagulum je tedy nezbytné k tomu, aby se defekt po extrakci zahojil.

 • Jak mám gel správně nanášet a jak často jej mám používat?

  Četnost použití i způsob nanášení gelu záleží na stavu nebo onemocnění, které vás trápí. Obecně platnou zásadou je používat gel alespoň 2x denně, a to vždy nejméně 30 minut po jídle nebo sladkém nápoji (přestanou se tvořit sliny a tím se zvýší účinek gelu).
  Gel můžete nanášet na postižené místo nejlépe pomocí úzkého aplikátoru, kterým je tuba ukončena. Při nanášení do mezizubních prostor můžete využít mezizubního kartáčku nebo vtlačte malé množství gelu přímo mezi zuby.
  Gel je také možné aplikovat do chráničů zubů na noc (night guard). Tím se významně prodlouží účinek proteolytických enzymů a chlorhexidinu na zubní sklovinu a okolní měkké tkáně. Při těžkých formách zánětu v oblasti zubu je možno takový chránič používat i během dne, obdobně jako tzv. okluzivní obvaz (forma aplikace léčivé látky, při níž se nanesená látka překryje plastovou fólií a nechá působit 24-48 hodin). Při výrobě chrániče na zuby požádejte o výrobu chrániče s drážkou pro nanášení gelu v oblasti dásní, do které se následně gel aplikuje (podobně se vyrábějí chrániče s drážkou na bělení – drážka je však umístěna v oblasti zubu, aby bělicí chemikálie zub bělila).

 • Chystám se na implantaci zubu, jak mi může pomoci ENZYMEL®?

  Přípravky ENZYMEL® můžete využít k přípravě tkání před implantací a také k jejich lepšímu a nekomplikovanému hojení po implantaci. Obdobně jako při jiných operacích nebo výkonech v ústech je i pro úspěšnost implantologického ošetření (uchycení implantátu) důležité, aby byla ústní dutina před zavedením implantátu v co nejlepším stavu. Stomatolog nebo dentální hygienistka Vám doporučí správnou péči, případně léčbu, pokud je jí zapotřebí. Přípravky ENZYMEL® mohou v této fázi pomoci v rámci přípravy dásní na plánovaný výkon.
  V období po implantaci nebo po jiném typu operace v dutině ústní, pokud bylo nutné použít antibiotika, je možné s výhodou využít produkty ENZYMEL® nejen k podpoře hojení tkání, ale i k zlepšení účinnosti antibiotik. Mimo to produkty ENZYMEL® Intensive 35 obsahují chlorhexidin, tedy látku s vlastním antimikrobiálním účinkem.

 • Proč je vhodné používat přípravky ENZYMEL® při cukrovce?

  Přípravky ENZYMEL® jsou velmi vhodné pro každodenní účinnou hygienu dutiny ústní, která je pro diabetiky obzvláště důležitá, vzhledem k vyšší náchylnosti k bakteriální infekci. Kromě zvýšeného rizika vzniku zánětu dásní (a také jeho závažnějšího průběhu) hrozí diabetikům i další zdravotní problémy v ústní dutině, například kvasinková infekce (kandidóza) nebo sucho v ústech (xerostomie). Proteolytické enzymy obsažené v přípravcích ENZYMEL® podporují slizniční imunitu, pomáhají optimalizovat průběh zánětu v dutině ústní, přispívají k účinnější hygieně mezizubního prostoru, pomáhají potlačovat ulpívání bakterií na zubní sklovině a snižovat tvorbu bakteriálního plaku. Více informací k problematice diabetu a účinkům přípravků ENZYMEL® najdete zde.

 • Mohu používat mukoadhezivní gel v péči o dutinu ústní při radioterapii/chemoterapii?

  Můžete, a to s velkou výhodou. Přípravky ENZYMEL® obsahují proteolytické enzymy, které optimalizují průběh hojení, redukují případný otok, podporují efekt antibiotické léčby a podporují udržování dobré slizniční imunity. Při zánětlivých komplikacích je doporučeno použít modrou řadu ENZYMEL® INTENSIVE 35, která obsahuje patentovanou směs proteolytických enzymů s chlorhexidinem. Díky obsahu enzymů bylo možné podstatně snížit dávku chlorhexidinu, při zachování jeho úrovně antimikrobiálního účinku (podrobnosti zde).

 • Jakou výhodu přináší ENZYMEL® při hygieně dutiny ústní s rovnátky nebo protézami?

  Pro úspěch ortodontické léčby je nutná důkladná péče o zuby a dásně. Ať už nosíte snímací, fixní nebo neviditelná rovnátka, vaše dutina ústní vyžaduje péči i několikrát denně, nejlépe po každém jídle. Čištění zubů s rovnátky je totiž náročnější, protože dochází ke zvýšené akumulaci plaku kolem ortodontických zámků nebo kroužků. Navíc může při nošení rovnátek docházet k lokálnímu podráždění dutiny ústní – dásní, rtů nebo tváří, odborně řečeno k traumatizaci. Opakovaným drážděním může problém přejít do chronického stadia a ústní hygienu pak může komplikovat ošetřování bolestivých míst.
  Také zubní protézy vyžadují pečlivé čištění a obzvláště nová zubní náhrada může způsobit bolestivé otlaky.
  Přípravky ENZYMEL® nabízejí pomoc při chronické traumatizaci i při náročnější hygieně u rovnátek nebo zubních protéz. Proteolytické enzymy obsažené v zubních pastách a gelech na dásně ENZYMEL® snižují schopnost bakterií přilnout k povrchu dásní a zubů, narušují bakteriemi tvořený biofilm/plak, zlepšují stav bolestivých a chronicky drážděných míst, redukují otok a optimalizují průběh zánětlivé reakce. Proteolytické enzymy rozkládají bílkoviny, které se usazují na rovnátkách a protézách a mohou být základem bakteriálního nebo kvasinkového biofilmu (plaku).

 • Jsem kuřák, jsou pro mne produkty ENZYMEL® vhodné?

  Dásně kuřáka jsou významně namáhány toxickými zplodinami kouře. Kromě mnoha jiných zdravotních rizik existuje u kuřáka také riziko „skryté parodontózy“, na kterou se přijde až ve chvíli, kdy se s ní dá velmi těžko bojovat. Toto je dáno přítomností celé řady látek obsažených v tabákovém kouři, které mají adstringentní efekt. Tyto látky stahují dásně, takže dásně kuřáka celkově méně krvácejí. Tím jsou maskovány projevy probíhajícího zánětu. Přípravky ENZYMEL® napomáhají celkovému zlepšení slizniční imunity, která je v důsledku kouření oslabená. Také další pozitivní účinky proteolytických enzymů (optimalizace podmínek hojení, omezování přilnavosti bakterií a tvorby zubního plaku) podporují účinnost hygieny dutiny ústní, které byste jako kuřák měl věnovat zvýšenou pozornost. Je ovšem třeba mít na paměti, že kouření má řadu negativních účinků na zuby a dásně a nejlepší cestou, jak obnovit zdraví svých úst, dásní a zubů, je s kouřením přestat. Přitom musíte počítat s tím, že mnohé „skryté“ problémy se mohou projevit až poté, co přestanete kouřit (tj. když odezní adstringentní efekt toxického kouře).