AFTY, AFTÓZNÍ ZÁNĚT DUTINY ÚSTNÍ, OPAKUJÍCÍ SE AFTY

Jedním z častých zánětlivých postižení sliznice dutiny ústní jsou opakující se (recidivující) afty. Postihují každého pátého člověka v ČR. Nejedná se sice o chorobu se závažnými zdravotními dopady, nicméně postiženému časté opakování výskytu aft výrazným způsobem zhoršuje kvalitu života. Vyšetření dutiny ústní by měl provést zubní lékař zejména proto, aby vyloučil jiná možná onemocnění v dutině ústní.

Jak se afty v dutině ústní projevují?

Jedná se o bolestivé puchýřky a vřídky, které se mohou vytvořit kdekoli na sliznici dutiny ústní a jazyka s výjimkou tvrdého patra. Vřídků se může objevit více a mohou být v různých fázích hojení.

Pacienta postiženého afty obtěžuje především bolest, zejména při jídle a při mluvení.

Afty mohou být menší do 4 mm a větší, které dosahují průměru až 30 mm. Menší se hojí do jednoho až dvou týdnů, větší se hojí i několik měsíců.

DOPORUČENÁ PÉČE

Zubní pastu a mukoadhezivní gel používejte 3x denně a dále kdykoliv během dne podle potřeby. Po vyčištění zubní pastou naneste mukoadhezivní gel na postižená místa. Při výskytu aft, oparů a jiných zánětů v dutině ústní používejte nejprve zubní pastu a gel modré řady ENZYMEL® INTENSIVE 35 po dobu 8 týdnů. Poté přejděte na přípravky červené řady ENZYMEL® PARODONT.

V období bez výskytu aft a oparů v dutině ústní používejte červenou řadu ENZYMEL® PARODONT. Tu také můžete používat k běžné a dlouhodobé každodenní hygieně dutiny ústní pro zvýšení obranyschopnosti dásní a sliznic.

 

 

Příčiny vzniku aft?

 

Obviňována byla řada příčin (viry, bakterie, autoimunita, hormonální vlivy, nedostatek vitamínů a železa) ale žádná z nich nebyla doposud potvrzena. Na dně vřídku afty jsou mikroorganismy (bakterie, kvasinky), které zhoršují zánětlivou reakci a prodlužují dobu jejich.

 

 

Léčba aft

 

Léčit můžeme jen chorobu, jejíž příčinu známe. To bohužel není případ aft a aftózního zánětu dutiny ústní ani recidivujících aft. Příčinu jejich vzniku neznáme. Proto také doposud navrhované léčebné postupy neměly žádný reálně zhodnotitelný pozitivní efekt (antibiotika, antihistaminika, imunomodulátory).

 

 

Lze si tedy nějak pomoci?

 

Ano. Naprostou samozřejmostí by měla být správná každodenní hygiena dutiny ústní, protože povlaky na zubech a sliznicích (biofilm, zubní plak) jsou zdrojem velkého množství bakterií a kvasinek. Ty osidlují dna vřídků a komplikují a prodlužují hojení.

Enzymová zubní pasta a gel ENZYMEL® mohou být dobrými pomocníky.
Více než polovině postiženým aftami výrazně pomáhá dlouhodobé používání kombinace zubní pasty a gelu s enzymy ENZYMEL®. Lidé s opakujícími se aftami by měly ke každodenní hygieně dutiny ústní používat zubní pastu ENZYMEL® trvale. Jak pomáhá ENZYMEL®? (podrobně na www.enzymel.cz)
Přípravky ENZYMEL® (k dostání zde) obsahují směs proteolytických enzymů (ENZYMEL Parodont-červená řada), anebo tytéž enzymy v kombinaci s chlorhexidinem (ENZYMEL® INTENSIVE 35 modrá řada). Směs proteolytických enzymů podporuje regeneraci a snižuje riziko komplikací. Modrá řada ENZYMEL® INTENSIVE 35 obsahuje patentovanou směs proteolytických enzymů a chlorhexidinu, která potlačuje růst a rozmnožování bakterií a kvasinek 4x účinněji než samotné antiseptikum chlorhexidin.

Přínosy proteolytických enzymů v péči o dutinu ústní:

  • Optimalizují průběh zánětlivé reakce a zmenšují otok dásní a sliznic;
    díky tomu rovněž snižují bolest;
  • optimalizují podmínky regenerace a zkracují dobu trvání obtíží;
  • snižují výskyt opakujících se zánětů dásní a sliznic dutiny ústní (aft, oparů apod.);
  • snižují riziko vzniku zánětlivých komplikací po traumatu nebo stomatologickém zákroku v dutině ústní;
  • zefektivňují domácí ústní hygienu a zvyšují komfort pacienta;
  • zlepšují stravovací možnosti a výběr potravin díky zmenšení bolestivosti v dutině ústní;
  • zvyšují antimikrobiální účinek antibiotik a desinfekčních látek.

 

Přípravky ENZYMEL® jsou osvědčenými pomocníky stomatologů a parodontologů již mnoho let.

Žádný z přípravků ENZYMEL® neobsahuje adstringentní látky, parabeny, SLS ani alkohol, který by přispíval k vysoušení dásní. Zubní pasty obsahují fluorid pro remineralizaci skloviny.

 

Červená řada ENZYMEL® PARODONT

Vhodná při akutních stavech i pro každodenní dlouhodobou péči.

 

červená řada pasta a gel - transparent

Modrá řada ENZYMEL® INTENSIVE

Vhodná při zánětlivých stavech s přítomností bakterií.

 

modrá řada pasta a gel - transparent